KS

Z David Seidl
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Mé zkušenosti s kamerovými systémy

Pro své domácí použití jsem se snažil najít vhodný systém, který by byl schopen obsloužit dvojici kamer, které mám u svého domu. Mou podmínkou bylo, že daný systém musí fungovat na běžném hardware a bude běžet na operačním systému Linux. Ideální by bylo kdyby fungovat i na malých počítačích jako Raspberry PI. Většina kamer má sice k dispozici svůj proprietární software, ale ten je vetšinou určený pro OS Windows a jen velmi těžko se přemlouvá k funkčnosti s jinými kamerami.

Postupně jsem vyzkoušel tři různé systémy:

Jedná se open source řešení. Jeho hlavní rozhraní je webová stránka ve které je možné nastavovat veškeré konfigurace. Systém obsahuje vše základní, nicméně nastavení jsou často omezující a né vždy se mi dařilo systém nastavit tak jak bych si to představoval.

Systém Kerberos je opět velmi povedený systém jehož hlavní konfigurační nástroj je webové rozhraní. Umí nativně pracovat na Raspberry Pi a taktéž je možné za poplatek ho připojit do claudu. Jeho nevýhoda je, že umí zpracovávat data pouze z jedné kamery a pokud si přejete více kamer je nutné použít například Docker.

Xeoma není sice open source, ale je distribuovaný pro více hardwarových architektur a funguje překvapivě dobře. Po krátkém seznámení není vlastně nic co bych mohl tomuto systému vytknout.


Xeoma

Mým favoritem se nakonec stal software Xeoma. Hned na začátek je nutné předznamenat, že se nejedná o open source. Což je ale z mého pohledu jediná nevýhoda. Pak už převežuje jen to dobré. Z webových stránek je možné stáhnout binární soubor pro různé architektury mezi nimiž nechybí ani ARM, tedy software Xeoma je možné provozovat i na oblíbené Raspberry-PI.

Soubor:Xeoma01.png
Základní GUI s náhledem na do jednotlivých kamer

Po prvním spuštění se objeví GUI aplikace která má velmi intuitivní ovládání. Sama aplikace začne vyhledávat kamery v lokální síti a umí také pracovat s USB kamerami připojenými přímo k počítači. Pro každou kameru je možné přidávat mnoho modulů pro zpracování obrazu, záznam, detekci osob či poznávacích značek a mnoho dalších. Nastavování modulů je velmi intuitivní a děje se tak prostřednictvím "grafického" programování. Jednotlivé moduly se vzájemě graficky propojují a tvoří jakýsi tok dat, který je postupně zpracovánán.

Soubor:Xeoma03.png
Grafické programování

Velmi pěkná vlastnost je i ta, že je možné program xeoma spustit jako daemon bez GUI. Daemon si poté vygeneruje heslo přes které je možné se k němu připojit.

Soubor:Xeoma02.png
Nastavení modulu pro detekci pohybu

Další zajímavá možnost je modul HTTP server, který umí grafické rozhraní ve zjednodušené podobě propagovat na web.

Soubor:Xeoma04.png
Webové rozhraní

Možností které má software Xeoma je opravdu mnoho a zdaleka jsem ještě neodhalil všechny možnosti tohoto software. Pokud uvažujete o univerzálním systému pro záznam z bezpečnostních kamer, můžu Xeoma jen doporučit.

Xaoma je komerční software a tak je zapotřebí koupit licenci. Můžete sice provozovat systém bez licence, ale v tomto stavu si systém nepamatuje nastavené a každý den je nutné ho znovu nastavit. Pro domácí použití poskytuje Xeoma nějakou formu volných licencí.

Pro mnohé může být výhodou i to že Xeoma je přeložena do mnoha jazyků včetně toho českého.